IV K 809/17 - uzasadnienie Sąd Rejonowy w Częstochowie z 2018-02-19

Sygn. akt IV K 809/17

UZASADNIENIE

M. K. został oskarżony o to, że:

I. w okresie od listopada 2015 r. do dnia 14 sierpnia 2017 r. w C. przy ul. (...) znęcał się psychicznie nad osoba najbliższą tj. swoją żoną J. K., z którą to pozostawał w stałym stosunku zależności, gdzie będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury podczas których znieważał ją słownie słowami wulgarnymi i powszechnie uznawanymi za obelżywe oraz zastraszał kierując wobec niej groźby pozbawienia życia, tj. o czyn z art. 207 § 1 k.k.

II. w listopadzie 2015 r. w C. przy ul. (...) groził swojemu synowi P. K. popełnieniem przestępstwa na jego szkodę tj. pozbawieniem życia i zdrowia, przy czym groźba ta wzbudziła u pokrzywdzonego uzasadnioną obawę spełnienia, tj. o czyn z art. 190 § 1 k.k.

III. w dniu 14 sierpnia 2017 r. w C. przy ul. (...) groził swojemu synowi P. K. popełnieniem przestępstwa na jego szkodę tj. pozbawieniem życia i zdrowia, przy czym groźba ta wzbudziła u pokrzywdzonego uzasadnioną obawę spełnienia, tj. o czyn z art. 190 § 1 k.k.

Na mocy postanowienia z dnia 4 grudnia 2017 r. umorzono postępowanie w sprawie o czyny opisane w pkt II i III a/o wobec cofnięcia przez pokrzywdzonego P. K. wniosku o ściganie ojca (k. 72)

W zakresie czynu opisanego w pkt. I a/o Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

M. K. zamieszkuje z żoną J. K. w C. przy ul. (...). Zajmują parter budynku. Na piętrze mieszka ich córka A. S. wraz z mężem S. S.. Do listopada 2015 r. zamieszkiwał tam także syn P. K.. Po śmierci ojca oskarżonego w 2013 r. zaczął on nadużywać alkoholu. Wkrótce z powodu alkoholu stracił prawo jazdy. Pod wpływem alkoholu oskarżony stawał się agresywny wobec bliskich a w szczególności żony. W 2015 r. negatywne zachowania oskarżonego nasiliły się. W listopadzie wyrzucił z domu syna P. K.. W czasie awantur oskarżony nie panował nad swoimi emocjami. W ich trakcie wulgarnie wyzywał żonę i groził jej. Zachowania te powtarzały się cyklicznie. 14 sierpnia 2017 r. oskarżony ponownie zjawił się w domu pod wpływem alkoholu (k. 2). Tutaj wszczął awanturę z synem P.. Zaczęli się szarpać. Na miejsce została wezwana Policja. M. K. został zatrzymany.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o:

- wyjaśnienia oskarżonego

- zeznania P. K. – k. 10-11

- zeznania S. S. – k. 14-15

- zeznania A. S. – k. 32

W toku postępowania przygotowawczego oskarżony przyznał się do winy. Potwierdził, że ma problem z alkoholem pod wpływem, którego nie panuje nad emocjami. Przyznał, że w czasie kłótni z żoną mógł używać wobec niej wulgaryzmów. Dodał, że mógł także grozić jej choć były to tylko słowa bez pokrycia. Dodał, że z uwagi na nietrzeźwość niewiele pamięta ze swoich zachowań (k. 21-22).

Także przed Sądem oskarżony przyznał się winy. Wskazał, że był pod wpływem alkoholu i nie wiedział co mówi. Przeprosił za swoje zachowanie (k. 72-73, 73v)

Sąd dał wiarę oświadczeniu oskarżonego w którym przyznał się do winy. W pełni koresponduje ono z zeznaniami świadków członków rodziny oskarżonego, którzy opisali negatywne zachowania oskarżonego w sposób korespondujący z treścią zarzutu.

Sąd dał wiarę zeznaniom dzieci oskarżonego P. K. i A. S. oraz jego zięcia S. S.. Podkreślenia wymaga, że świadkowie nie są nastawieni negatywnie wobec oskarżonego. Przeciwnie z ich zeznań wynika, że troszczą się o niego i chcą aby postępowanie sadowe wpłynęło na zmianę jego postawy.

Ostatecznie Sąd uznał oskarżonego M. K. za winnego tego, że: w okresie od listopada 2015 r. do dnia 14 sierpnia 2017 r. w C. przy ul. (...) znęcał się psychicznie nad swoją żoną J. K., w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury podczas których znieważał ją słownie słowami wulgarnymi i powszechnie uznawanymi za obelżywe oraz zastraszał kierując wobec niej groźby pozbawienia życia, to jest uznał go za winnego popełnienia czynu z art. 207 § 1 k.k.

Artykuł 207 § 1 k.k. penalizuje znęcanie się nad osobą najbliższą lub inną pozostającą w stosunku zależności od sprawcy. Ten drugi element wyeliminowano z opisu czynu albowiem oskarżony znęcał się psychicznie nad swoją żoną a więc osobą najbliższą.

Oskarżony nadużywając alkoholu podejmował cyklicznie negatywne zachowania w postaci wulgarnego wyzywania żony i grożenia jej. Rodzaj podjętych zachował połączony z ich wielokrotnością i regularnością wskazuje na realizację znamienia „znęcania się” opisanego w art. 207 § 1 k.k.

Za przypisany oskarżonemu czyn wymierzono mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności.

Przy wymiarze kary Sąd miał na względzie stopień winy oskarżonego i społecznej szkodliwości jego czynu. Oskarżony jest osobą dorosłą. Miał możliwość rozpoznania bezprawności swoich zachowań. Nie zachodziły okoliczności winę wyłączające. Sąd uwzględnił przy wymiarze kary rodzaj negatywnych zachowań podejmowanych przez oskarżonego oraz ich nasilenie. Uwzględniono czasookres czynu. Na korzyść oskarżonego przemawia fakt, że oskarżony nie był dotychczas karany (k. 28). Wyraził skruchę związaną ze swoim zachowaniem. Przeprosił pokrzywdzonych. Zadeklarował poprawę i leczenie odwykowe. Sąd zgodnie z art. 53 § 1 k.k. tak wymierzył karę, aby realizowała on cele w zakresie społecznego oddziaływania oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze w stosunku do skazanego. Uznał także, że kara spełni swe cele w zakresie społecznego oddziaływania zarówno, gdy chodzi o środowisko sprawcy, lecz również i to na równi, na krąg osób nie należących do tego środowiska w zakresie kształtowania przekonania, że ten, kto w przestępny sposób narusza dobra pozostające pod prawnokarną ochroną zostanie sprawiedliwie ukarany. Wzgląd na społeczne oddziaływanie kary jako jeden z celów kary podyktowany jest właśnie potrzebą przekonania społeczeństwa o nieuchronności kary za naruszenie dóbr chronionych prawem i nieopłacalności zamachów na te dobra, wzmożenia poczucia odpowiedzialności, ugruntowania poszanowania prawa i wyrobienia właściwego poczucia sprawiedliwości oraz poczucia bezpieczeństwa.

Sąd na podstawie art. 69 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 70 § 1 k.k. wykonanie kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesił na okres próby lat 3.

Zdaniem Sądu wobec oskarżonego można postawić pozytywną prognozę kryminologiczną. Oskarżony jest świadomy naganności swoich zachowań podejmowanych w przeszłości. Zadeklarował leczenie odwykowe w zakresie uzależnienia od alkoholu, który był w przedmiotowej sprawie głównym czynnikiem kryminogennym. Oskarżony może liczyć na pomoc bliskich. To wszystko sprawa, że można liczyć na to, że oskarżony będzie przestrzegał porządku prawnego w przyszłości.

Weryfikacji pozytywnej prognozy wyrażonej przez Sąd ma służyć oddanie na podstawie art. 73 § 2 k.k. oskarżonego w okresie próby pod dozór kuratora.

Na podstawie art. 72 § 1 pkt. 5 k.k. Sąd zobowiązał oskarżonego do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu w okresie próby. Ma to powstrzymywać oskarżonego od powrotu do negatywnych zachowań przypisanych mu w wyroku.

Na podstawie art. 72 § 1 pkt. 6 k.k. za zgodą oskarżonego zobowiązano go do poddania się ambulatoryjnemu leczeniu odwykowemu w zakresie uzależnienia od alkoholu.

Ponadto na podstawie art. 72 § 1 pkt. 6b k.k. zobowiązano oskarżonego do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc w rodzinie prowadzonym przez: Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi w C., ul. (...), w terminach wyznaczonych przez osobę prowadzącą program. Ma to pomóc oskarżonemu w powrocie do właściwych relacji rodzinnych oraz pomóc ugruntować pozytywną postawę jaką obecnie prezentuje. Uczestnictwo w programie z pewnością zwiększy też szansę na prawidłowy przebieg okresu próby

Na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. zwolniono oskarżonego z obowiązku pokrycia kosztów postępowania obciążając nimi Skarb Państwa

Z/ Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczyć prokuratorowi

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Małgorzata Stępień
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Częstochowie
Data wytworzenia informacji: